Tabliczki z kodami QR na nagrobki – pomocne informacje, publikowanie życiorysu, odpowiedzi na pytania

Publikowanie życiorysu

Wraz z tabliczką QR, otrzymujesz instrukcję, dzięki której zarejestrujesz się na platformie saQRum®. Po poprawnym wypełnieniu formularza rejestracyjnego, będziesz mieć możliwość dodania życiorysu, który będzie dostępny po zeskanowaniu kodu QR z otrzymanej tabliczki.

Wypełniając formularz życiorysu dokładnie czytaj wszystkie informacje zamieszczone przy poszczególnych polach.

W polu 1) dokładnie wpisz otrzymany wraz z tabliczką IDentyfikator. Przepisz dokładnie, bo w przypadku błędnego wpisania, życiorys nie będzie poprawnie wyświetlał się po zeskanowaniu tabliczki QR.

W polu 2) wpisz imię i nazwisko osoby zmarłej (przykładowo: Śp. Maria Kowalska). Jeśli chcesz, możesz tu wpisać również imię dodatkowej osoby (przykładowo: Śp. Maria i Jan Kowalscy).

W przypadku, gdy życiorys dotyczy więcej niż jednej osoby, w polach od 3) do 6) można wpisać kolejne imiona i nazwiska.

W polu 7) wpisujemy życiorys (opis) osoby zmarłej (lub osób zmarłych). Nie należy przekraczać maksymalnego do wpisania limitu 5000 znaków, co wystarcza do napisania średnio około 1000 słów czyli kilkudziesięciu zdań.

W polu 8) dodajemy zdjęcie główne, które będzie wyświetlane na początku strony życiorysu. Rozmiar zdjęcia głównego nie może być większy niż 30 MB.

W polu 9) dodajemy zdjęcia, które stworzą galerię pod opisem. Można przesłać maksymalnie 30 zdjęć a rozmiar jednego zdjęcia nie może być większy niż 30 MB. Dodając zdjęcia możesz dowolnie zmieniać kolejność, przesuwając zdjęcia pomiędzy sobą na żądaną pozycję w galerii (ta funkcja nie działa na smartfonie i można dokonać rotacji tylko przy edycji na komputerze).

Na koniec, po dokładnym sprawdzeniu wpisanych danych, potwierdź gotowość do publikacji przyciskiem “OPUBLIKUJ”.

Wygląd życiorysu

Wszystkie życiorysy publikowane są według tego samego szablonu. Opublikowany przez Ciebie życiorys będzie różnił się od innych tylko dodaną przez Ciebie treścią. Układ i kolorystyka jest taka sama dla wszystkich. Świadomie proponujemy minimalistyczny wygląd życiorysu, który został zaprojektowany tak, żeby dobrze prezentował się na smartfonach. Szablon życiorysu nie ma zbyt wielu elementów, które czyniłyby go przeładowanym informacjami i przez to mniej czytelnym do przeglądania na smartfonie. Formularz Życiorysu jest łatwy do wypełnienia przez każdego, bez względu na wiek i umiejętności obsługi komputera.

Zobacz jak wygląda przykładowy życiorys:

ŻYCIORYS

Pamiętaj, jeśli masz jakieś problemy z opublikowaniem życiorysu, skontaktuj się z nami poprzez Formularz kontaktowy. Zawsze chętnie pomożemy!

Przyklejanie tabliczki

Przyklejenie tabliczki z kodem QR na pomniku, przy pomocy zastosowanej taśmy klejącej, jest łatwym procesem, przy czym ważne jest, by przestrzegać kilku zasad opisanych w poniższej instrukcji.

Przygotowanie powierzchni:

1) Upewnij się, że powierzchnia, na której chcesz umieścić tabliczkę, jest czysta, sucha i pozbawiona kurzu oraz tłustych plam.

2) Jeśli powierzchnia jest brudna lub tłusta, użyj do jej oczyszczenia nawilżonej wodą chusteczki lub ściereczki, ewentualnie odpowiedniego odtłuszczacza, który nie zniszczy czyszczonej powierzchni.

3) Pozwól powierzchni całkowicie wyschnąć przed przejściem do następnego kroku.

Umieszczenie tabliczki:

4) Ustal dokładne miejsce, gdzie chcesz umieścić tabliczkę. Jeśli masz miarkę lub poziomicę, możesz jej użyć do upewnienia się, że tabliczka jest równo umieszczona.

5) Usuń osłonę z taśmy by odsłonić klejącą stronę.

6) Po umieszczeniu tabliczki w wybranym miejscu, dociskaj ją delikatnie ręką by zapewnić równomierne i trwałe przyklejenie.

7) Odczekaj kilka godzin by dać klejowi czas na utrwalenie. W trakcie tego czasu unikaj manipulowania tabliczką.

Skanowanie kodów QR

Skanowanie kodów QR umieszczonych np. na grobie to czynność łatwa i szybka. Wykorzystując wszechobecne smartfony łatwo możemy odkrywać przeszłość naszych przodków.

1) Prawdopodobnie Twój smartfon posiada funkcję skanowania kodów, przy wykorzystaniu aplikacji do robienia zdjęć. Jeśli jednak takiej funkcji nie ma, możesz porać i zainstalować aplikację skanującą kody QR. W sklepach z aplikacjami (np. Google Play lub App Store) znajdziesz wiele apek, które umożliwią Ci skanowanie kodów QR przy pomocy smartfona.

2) Uruchom aplikację i skieruj aparat na kod QR, który chcesz zeskanować. Trzymaj aparat w stałym położeniu i poczekaj, aż aplikacja odczyta kod QR z tabliczki. Na ekranie pojawi się informacja związana z kodem QR, która będzie odnośnikiem do strony internetowej saQRum.

3) Po wybraniu na ekranie odnośnika, otworzy się przeglądarka internetowa z wyświetlonym życiorysem.

4) Pamiętaj, że przy skanowaniu kodu QR, zawsze warto sprawdzić, czy informacje, które się wyświetlają są wiarygodne i bezpieczne. Aby minimalizować ryzyko, powinno się używać zaufanych aplikacji do skanowania kodów QR, regularnie aktualizować oprogramowanie swoich urządzeń i być świadomymi potencjalnych zagrożeń związanych ze skanowaniem kodów QR.

Pytania i odpowiedzi

W tym miejscu systematycznie będziemy dodawać kolejne odpowiedzi na Państwa pytania.

Bezpieczeństwo oferowanej usługi jest dla nas najwyższym priorytetem. Nasza internetowa platforma saQRum® posiada szereg nowoczesnych rozwiązań informatycznych i organizacyjnych, które sprawiają, że świadczona usługa jest niezawodna oraz przyjazna dla klientów i użytkowników oraz w możliwie najwyższym stopniu chroni ich prawo do prywatności.

Zobowiązujemy się do świadczenia usługi bezterminowo.

Opublikowanie życiorysu dostępnego dla każdego poprzez wyszukiwarkę internetową, może naruszać prywatność osób zmarłych lub ich rodzin, które mogą sobie nie życzyć upubliczniania pewnych informacji. Przed publikacją życiorysu to rodzina osoby zmarłej powinna decydować o tym, jakie informacje mogą być udostępnione publicznie. Z rozwagą należy dodawać do życiorysu informacje tak zwane “wrażliwe”, czyli takie np. jak szczegółowe daty urodzenia, historia rodziny z podawaniem imion i nazwisk, czy szczegóły związane z karierą zawodową i współpracownikami. Ważne jest by wspominając osobę zmarłą, uszanować prawo do prywatności innych osób, które niekoniecznie chciałyby być wspominane w życiorysie.

W saQRum® wdrożyliśmy wiele mechanizmów, które utrudniają łatwe odnajdywanie życiorysów w internecie oraz kopiowanie zawartych w nich informacji i zdjęć. Naszą intencją jest, żeby informacja o zmarłych była dostępna głównie po zeskanowaniu smartfonem kodu QR z tabliczki umieszczonej np. na nagrobku lub pamiątkowej tablicy w kolumbarium.

Więcej informacji, dotyczących między innymi przetwarzania danych osobowych, można uzyskać na stronie Polityki prywatności oraz Regulaminu.

Nie trzeba podpisywać żadnych umów, usługa jest świadczona w oparciu o Regulamin. Naszym podstawowym celem jest świadczenie usługi nowoczesnej, bezpiecznej i przede wszystkim przyjaznej dla Klientów oraz Użytkowników platformy saQRum®.

Jesteśmy w 100% Polską firmą a serwery na których utrzymywana jest nasza internetowa platforma i przechowywane są życiorysy, znajdują się w Polsce.

Dokładamy wszelkich starań żeby nasze strony działały szybko i nieprzerwanie. Korzystamy z rozwiązań, które sprawiają, że saQRum.pl ma bardzo dobre wyniki wydajności.